Epson MA-505 50.0000M-C0
Manufacturer
Epson
Model
MA-505 50.0000M-C0
Datasheet
MA-505 50.0000M-C0 PDF
Description
CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Frequency 60MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode 3rd Overtone
Package / Case 4-SOJ, 3.30mm pitch
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±50ppm
Series MA-505
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C