Epson MA-505 16.0000M50X-C0
- Manufacturer
- Epson
- Model
- MA-505 16.0000M50X-C0
- Datasheet
- MA-505 16.0000M50X-C0 PDF
- Description
- CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
|---|---|
| Series | MA-406 |
| Height - Seated (Max) | 0.146" (3.70mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Frequency | 18.432MHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohms |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SOJ, 9.60mm pitch |
| Load Capacitance | 18pF |
| Size / Dimension | 0.461" L x 0.157" W (11.70mm x 4.00mm) |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency Tolerance | ±50ppm |