Epson MA-306 27.0000M-K
- Manufacturer
- Epson
- Model
- MA-306 27.0000M-K
- Datasheet
- MA-306 27.0000M-K PDF
- Description
- CRYSTAL 27.0000MHZ 10PF SMD
|---|---|
| Series | MC-206 |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency | 32.768kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 kOhms |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, Flat Lead, 3 Leads |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |