Epson FA-365 16.0000MB-G3
- Manufacturer
- Epson
- Model
- FA-365 16.0000MB-G3
- Datasheet
- FA-365 16.0000MB-G3 PDF
- Description
- CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, Flat Lead, 3 Leads |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Size / Dimension | 0.268" L x 0.118" W (6.80mm x 3.00mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Series | CM155 |
| Height - Seated (Max) | 0.065" (1.65mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Frequency | 32.768kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 65 kOhms |