Epson CA-301 25.1750M-C
Manufacturer
Epson
Model
CA-301 25.1750M-C
Datasheet
CA-301 25.1750M-C PDF
Description
CRYSTAL 25.1750MHZ 18PF T/H
Attribute Name Attribute Value
Frequency 27MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series CA-301
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C