Epson CA-301 10.0000M-C
Model
CA-301 10.0000M-C
Datasheet
CA-301 10.0000M-C PDF
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF T/H
Attribute Name Attribute Value
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 18pF
Size / Dimension 0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Frequency Stability ±30ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±30ppm
Series CA-301
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Frequency 10.6244MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms