Epson C-2 77.5030KC-P
Model
C-2 77.5030KC-P
Datasheet
C-2 77.5030KC-P PDF
Description
CRYSTAL 77.5030KHZ 11PF T/H
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 11pF
Size / Dimension 0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±20ppm
Series C-2
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 77.504kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20 kOhms