Epson C-2 74.4000KC-P
- Manufacturer
- Epson
- Model
- C-2 74.4000KC-P
- Datasheet
- C-2 74.4000KC-P PDF
- Description
- CRYSTAL 74.4000KHZ 11PF T/H
|---|---|
| Series | FA-365 |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Frequency | 16MHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 Ohms |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 20pF |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm) |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency Tolerance | ±50ppm |