Epson C-2 31.2000KI-AG
Manufacturer
Epson
Model
C-2 31.2000KI-AG
Datasheet
C-2 31.2000KI-AG PDF
Description
CRYSTAL 31.2000KHZ 7PF T/H
Attribute Name Attribute Value
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±100ppm
Series C-2
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 31.25kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 kOhms
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 11pF
Size / Dimension 0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)