Epson C-2 30.0000K-P:PBFREE
- Manufacturer
- Epson
- Model
- C-2 30.0000K-P:PBFREE
- Datasheet
- C-2 30.0000K-P:PBFREE PDF
- Description
- CRYSTAL 30.0000KHZ 11PF T/H
|---|---|
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Frequency | 30.76kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 55 kOhms |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | Cylindrical Can, Radial |
| Load Capacitance | 11pF |
| Size / Dimension | 0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±100ppm |
| Series | C-2 |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |