Epson C-002RX 32.7680K-A
Manufacturer
Epson
Model
C-002RX 32.7680K-A
Datasheet
C-002RX 32.7680K-A PDF
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF T/H
Attribute Name Attribute Value
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±20ppm
Series C-004R
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 32.768kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55 kOhms
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 12.5pF
Size / Dimension 0.059" Dia x 0.197" L (1.50mm x 5.00mm)