ECS Inc. ECS-327-18-9X-F
Model
ECS-327-18-9X-F
Datasheet
ECS-327-18-9X-F PDF
Description
CRYSTAL 32.7680MHZ 18PF T/H
Attribute Name Attribute Value
Series CFS308
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 32.768kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 kOhms
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 12.5pF
Size / Dimension 0.122" Dia x 0.323" L (3.10mm x 8.20mm)
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±20ppm