Diodes Incorporated ZXMN10A08E6TC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
ZXMN10A08E6TC
Datasheet
ZXMN10A08E6TC PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT23-6
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 4.5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.4nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1030pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C -
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)