Diodes Incorporated DMTH4008LPS-13
Model
DMTH4008LPS-13
Datasheet
DMTH4008LPS-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 31V-40V POWERDI506
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.2nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 770pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 38A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.35mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.46W (Ta), 21.6W (Tc)