Diodes Incorporated DMTH4007LPS-13
Model
DMTH4007LPS-13
Datasheet
DMTH4007LPS-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 31V 40V POWERDI506
Availability
IN STOCK
Stock: 2155
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1949pF @ 40V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.7A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 12A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V