Diodes Incorporated DMTH4004LK3Q-13
Model
DMTH4004LK3Q-13
Datasheet
DMTH4004LK3Q-13 PDF
Description
MOSFET NCH 40V 100A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 2430
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14Ohm @ 200mA, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 600mW (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package U-DFN2020-6 (Type E)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±40V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 81pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 260mA (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 3.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA