Diodes Incorporated DMTH3004LK3Q-13
Model
DMTH3004LK3Q-13
Datasheet
DMTH3004LK3Q-13 PDF
Description
MOSFET NCH 30V 21A TO252
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta), 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc)