Diodes Incorporated DMTH3004LFG-13
Model
DMTH3004LFG-13
Datasheet
DMTH3004LFG-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 25V-30V POWERDI333
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2370pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 75A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc)