Diodes Incorporated DMTH10H010SPS-13
Model
DMTH10H010SPS-13
Datasheet
DMTH10H010SPS-13 PDF
Description
MOSFETN-CH 100VPOWERDI5060-8
Availability
IN STOCK
Stock: 1544
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.7mOhm @ 50A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252AA
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4050pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V