Diodes Incorporated DMT6010LFG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMT6010LFG-13
Datasheet
DMT6010LFG-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 60V 13A POWERDI
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 23mOhm @ 12A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252-4L
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.1nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1143pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V