Diodes Incorporated DMT6005LPS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMT6005LPS-13
Datasheet
DMT6005LPS-13 PDF
Description
MOSFET N-CHA 60V 17.9A POWERDI
Availability
IN STOCK
Stock: 2344
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1871pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.3A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33.3nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V