Diodes Incorporated DMT3009LFVWQ-7
Model
DMT3009LFVWQ-7
Datasheet
DMT3009LFVWQ-7 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 25V-30V POWERDI333
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.3mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 920mW (Ta), 20.8W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 913pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.9A (Ta), 38A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V