Diodes Incorporated DMT3009LFVWQ-13
Model
DMT3009LFVWQ-13
Datasheet
DMT3009LFVWQ-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 25V-30V POWERDI333
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 200µA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 4.5A, 10V
Series U-MOSVI
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SOP
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39nC @ 10V
Vgs (Max) +20V, -25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1650pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V