Diodes Incorporated DMT3009LFVW-13
Model
DMT3009LFVW-13
Datasheet
DMT3009LFVW-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 25V 30V POWERDI333
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-DFN-EP (5x6)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1330pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 83A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSMD, Flat Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)