Diodes Incorporated DMT3006LPS-13
Model
DMT3006LPS-13
Datasheet
DMT3006LPS-13 PDF
Description
MOSFET N-CHA 30V 16A POWERDI
Availability
IN STOCK
Stock: 2110
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 4A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package SOT-26
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.8nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 336pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA