Diodes Incorporated DMT3006LFG-13
Model
DMT3006LFG-13
Datasheet
DMT3006LFG-13 PDF
Description
MOSFET NCH 30V 16A POWERDI
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Ta)
FET Feature -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 13.5A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 1.4W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V