Diodes Incorporated DMT3006LFDF-13
Model
DMT3006LFDF-13
Datasheet
DMT3006LFDF-13 PDF
Description
MOSFET NCH 30V 14.1A UDFN2020
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 393pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.6A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 9A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 1.7W (Ta)