Diodes Incorporated DMT3003LFG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMT3003LFG-13
Datasheet
DMT3003LFG-13 PDF
Description
MOSFET NCH 30V 22A POWERDI
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 20A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 62W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2370pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Ta), 100A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA