Diodes Incorporated DMT10H025LK3-13
Model
DMT10H025LK3-13
Datasheet
DMT10H025LK3-13 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 61V-100V TO252 T&R
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Ta), 18A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 8.5A, 10V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta), 31W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-MLP (3.3x3.3)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2045pF @ 15V