Diodes Incorporated DMT10H015LSS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMT10H015LSS-13
Datasheet
DMT10H015LSS-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 8.3A
Availability
IN STOCK
Stock: 2330
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 7A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 4.2W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 8-SO
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1006pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)