Diodes Incorporated DMT10H015LPS-13
Model
DMT10H015LPS-13
Datasheet
DMT10H015LPS-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 7.3A
Availability
IN STOCK
Stock: 1568
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 175mOhm @ 5.7A, 10V
Series QFET®
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 53W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 550pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.4A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V