Diodes Incorporated DMT10H015LK3-13
Model
DMT10H015LK3-13
Datasheet
DMT10H015LK3-13 PDF
Description
MOSFET N-CHANNEL 100V 50A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 2449
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7Ohm @ 2A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 620mW (Ta), 77W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11.4nC @ 10V
Vgs (Max) 30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 463pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V