Diodes Incorporated DMT10H015LFG-7
Model
DMT10H015LFG-7
Datasheet
DMT10H015LFG-7 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 10A
Availability
IN STOCK
Stock: 1218
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11334pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Last Time Buy
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 25A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 263W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 199nC @ 10V