Diodes Incorporated DMT10H010LSS-13
Model
DMT10H010LSS-13
Datasheet
DMT10H010LSS-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V SO-8
Availability
IN STOCK
Stock: 1450
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 15A, 10V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 5.2W (Ta), 69W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerPAK® SO-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V