Diodes Incorporated DMT10H010LK3-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMT10H010LK3-13
Datasheet
DMT10H010LK3-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 68.8A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 1243
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package IPAK (TO-251)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 830pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 235mOhm @ 8A, 10V