Diodes Incorporated DMP45H21DHE-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMP45H21DHE-13
Datasheet
DMP45H21DHE-13 PDF
Description
MOSFETP-CHAN 450V SOT223
Availability
IN STOCK
Stock: 1578
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 18A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 900mW (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2075pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 30A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA