Diodes Incorporated DMP4010SK3Q-13
Model
DMP4010SK3Q-13
Datasheet
DMP4010SK3Q-13 PDF
Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252
Availability
IN STOCK
Stock: 1025
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Not For New Designs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 1.5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SOT-223
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 455pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)