Diodes Incorporated DMP3036SSS-13
Model
DMP3036SSS-13
Datasheet
DMP3036SSS-13 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 19.5A 8-SO
Availability
IN STOCK
Stock: 1005
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±8V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 555pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.6A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XFBGA, WLCSP
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 2A, 4.5V
Series PowerTrench®
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package 4-WLCSP (0.8x0.8)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.8nC @ 4.5V