Diodes Incorporated DMP3008SFGQ-13
Model
DMP3008SFGQ-13
Datasheet
DMP3008SFGQ-13 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 8.6A PWRDI3333-8
Availability
IN STOCK
Stock: 1892
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 4.9A, 10V
Series DTMOSV
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DPAK
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590pF @ 300V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.7A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 360µA