Diodes Incorporated DMP3007SCG-13
Model
DMP3007SCG-13
Datasheet
DMP3007SCG-13 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 50A VDFN3333-8
Attribute Name Attribute Value
Series -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package V-DFN3333-8
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64.2nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2826pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 11.5A, 10V