Diodes Incorporated DMP2006UFG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMP2006UFG-13
Datasheet
DMP2006UFG-13 PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 17.5A POWERDI
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.4mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 26W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.2nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 770pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)