Diodes Incorporated DMP2004WK-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMP2004WK-7
Datasheet
DMP2004WK-7 PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 400MA SC70-3
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1229pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 46A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 20A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc)