Diodes Incorporated DMP1011LFV-7
Model
DMP1011LFV-7
Datasheet
DMP1011LFV-7 PDF
Description
MOSFET P-CH 12V 19A POWERDI3333
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-251-3 Stub Leads, IPak
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 1A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO251
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225pF @ 100V
FET Feature Super Junction
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.4A (Tc)