Diodes Incorporated DMP1008UCA9-7
Model
DMP1008UCA9-7
Datasheet
DMP1008UCA9-7 PDF
Description
MOSFET BVDSS: 8V-24V X2-DSN1515-
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.7mOhm @ 20A, 20V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 90W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package TO-251A
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65nC @ 10V
Vgs (Max) ±25V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2760pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 70A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V, 20V