Diodes Incorporated DMP1005UFDF-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMP1005UFDF-13
Datasheet
DMP1005UFDF-13 PDF
Description
MOSFET P-CH 12V 26A UDFN2020-6
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 6.1A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 1.7W (Ta), 12.5W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package DFN2020MD-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1.57nF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.1A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V