Diodes Incorporated DMNH4006SPSQ-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMNH4006SPSQ-13
Datasheet
DMNH4006SPSQ-13 PDF
Description
MOSFET NCH 40V 110A POWERDI
Availability
IN STOCK
Stock: 2453
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4450pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.9W (Ta), 180W (Tc)
Series Automotive, AEC-Q101
Supplier Device Package TO-252-4L
FET Type N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 83nC @ 10V
Packaging Cut Tape (CT)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V