Diodes Incorporated DMN4008LFG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMN4008LFG-13
Datasheet
DMN4008LFG-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 14.4A PWDI3333-8
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 10A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PowerDI3333-8
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55.4nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2577pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.3A (Ta), 45A (Tc)