Diodes Incorporated DMN3010LSS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Model
DMN3010LSS-13
Datasheet
DMN3010LSS-13 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package SC-70-6 (SOT-363)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.7nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 100pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.9A (Ta), 2.37A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Vgs(th) (Max) @ Id 1.3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 238mOhm @ 1.9A, 4.5V
Series TrenchFET®
Power Dissipation (Max) 1.32W (Ta), 2.28W (Tc)