Diodes Incorporated DMN3009SFGQ-7
Model
DMN3009SFGQ-7
Datasheet
DMN3009SFGQ-7 PDF
Description
MOSFET N-CH 30VPOWERDI3333-8
Availability
IN STOCK
Stock: 1990
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5505pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.1A (Ta), 147A (Tc)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 30A, 10V
Series -
Power Dissipation (Max) 930mW (Ta), 69.44W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 4.5V