Diodes Incorporated DMN3009SFGQ-13
Model
DMN3009SFGQ-13
Datasheet
DMN3009SFGQ-13 PDF
Description
MOSFETN-CH 30VPOWERDI3333-8
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 50A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2330pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 20µA